Mars Şu An Dünya'ya En Yakın Konumda

01-08-2018 08:19

Mars, Dünya'ya 57,6 milyon kilometre uzaklıkla 2003'ten bu yana en yakın konuma ulaştı. Şu an internet üzerinden Mars'ın görüntülerini canlı olarak izleyebilirsiniz. 
Güneş Sistemi'nde Dünya'nın ardından Güneş'e en yakın dördüncü gezegen olan Mars, Güneş'e 230 milyon kilometre uzaklıkta bulunuyor. Dünya, Güneş yörüngesindeki yolculuğunu 365 günde tamamlarken, Mars 687 günde tamamlıyor. Yani hemen hemen iki katı diyebiliriz.
Dünya ile Mars'ın en yakın konuma gelmeleri için Mars'ın Güneş'e en yakın olduğu konumun, Dünya'nın Güneş'e en uzak olduğu konumla paralel olarak çakışması gerekmekte. Bu olay en son Mars'ın 2003'te 55,6 milyon kilometre uzaklıkla Dünya'ya en yakın konuma gelmesiyle gerçekleşmişti. 

Gelecek olan yakınlaşmanın 2020 yılından önce gerçekleşmesi beklenmiyor. Peki bu çakışmanın bizler için bir tehlikesi var mı? Bazı kanallar bu durumun Dünya'yı etkileyebileceğinden söz etmekte. Ancak derinlemesine bu konuyu araştırdığımız zaman aslında sadece bir konum değişikliğinden ibaret olduğunu görüyoruz. Yani korkulacak bir şey yok. Bu anın keyfini çıkarabilirsiniz. 
Bundan önce 27 Temmuz akşamı Kanlı Ay Tutulması ile gözlere şenlik kazandıran gök olayı, birçok kişi tarafından ilgiyle karşılanmış ve fantastik görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olmuştu. 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
urfadasin.com - Güncel Urfa Haberleri sorumlu değildir.